Sekret rzutu monetą – jak szybko podjąć właściwą decyzję?

Jak szybko podjąć właściwą decyzję?

Jaki jest najlepszy i najszybszy sposób podejmowania decyzji z dwóch możliwości, które wydają się równie atrakcyjne? No, pomyśl chwilę.

Jestem w stanie się założyć, że odpowiesz: rzut monetą. W przypadku, kiedy dwie możliwości rzeczywiście wydają Ci się równoważne, a nie masz możliwości wziąć obu, czasami Twoje decyzje są podejmowane w oparciu o zaskakujące modele. Ale czy z rzutu monetą da się zrobić prawdziwą, funkcjonującą nieźle metodę podejmowania decyzji? Zadziwiająco, tak.

Orzeł czy reszka?

Sytuacja jak we wstępie. Dwie równoważne decyzje. Logika już przestała grać znaczącą rolę, wszystkie plusy i minusy zostały rozważone, opinie bliskich podzielone dokładnie na pół. Internet przeczesany wzdłuż i wszerz. Nie masz zielonego pojęcia, co możesz zrobić, żeby znaleźć wreszcie ostateczne rozwiązanie.

Uznajesz: co mi szkodzi. Rzucę monetą i ostatecznie to rozwiążę, mam już dość bezustannego zbierania informacji, które nic mi nie dają.

Szykujesz błyszczącą pięciozłotówkę – bo przecież ważna decyzja, to i bilon musi być znaczący. To ten moment. Rzucasz prawie pod sufit, by jeszcze przedłużyć decyzyjną agonię. Moneta spada. Czy wynik, który zobaczyłeś na monecie to właśnie decyzja, którą będziesz chciał podjąć?

W życiu.

A o czym myślałeś, kiedy moneta była w powietrzu? Na jaki wynik sekretnie liczyłeś, kiedy bałeś się spojrzeć na orła albo reszkę? Widzisz, Twoja decyzja była już podjęta w locie.

Zwróć uwagę na siebie. Jak oceniasz racjonalność podejmowania najważniejszych decyzji w Twoim życiu? Wiesz, tak naprawdę Twój mózg ma do tego inne podejście. Jesteś, byłeś i będziesz rządzony przez emocje. Nieważne, ile list z plusami i minusami stworzysz, ile recenzji i doświadczeń przeczytasz i wysłuchasz.

Tak samo jak ludzie, z którymi będziesz spędzał życie, Twoi przyszli pracodawcy, którzy będą chcieli Cię badać na rozmowach kwalifikacyjnych czy Twoi klienci, którzy będą kupować emocje, które tworzysz, a nie usługę, którą sprzedasz. Czas wreszcie sobie to uświadomić.

Foto: Ariana Prestes

  • http://126powodow.wordpress.com/ 126powodów

    Fakt! Kilka dni temu rzucałam monetą, bo nie mogłam poradzić sobie z podjęciem decyzji. Ale dopiero po przeczytaniu tego wpisu zdałam sobie sprawę, w czym tkwi skuteczność tej metody. Dziś też miałam sytuację, w której trudno mi było się zdecydować. Od dziś moneta będzie w częstszym użyciu poza-finansowym!