Czy Duolingo to najlepsza aplikacja do nauki języków obcych?

Pamiętam anegdotę o firmie logistycznej, która przestała szukać kandydatów na stanowiska juniorskie na odpowiednich, technicznych i biznesowych uczelniach. Zaczęła ich szukać na filologiach. Dlaczego?

Według właściciela firmy i rekrutera, nie jest problemem nauczenie się podstaw pracy związanej z logistyką lub wyszkolenie spedytora od zera. Największym problemem jest zmuszenie ich do nauki odpowiedniego języka wymaganego przy pracy i bieżącym kontakcie z kontrahentami. I to problem nie tylko w jednym wymiarze: z jednej strony, większość ludzi ma bardzo duże problemy ze zmotywowaniem się do skutecznej i konsekwentnej nauki nawet jednego języka, co bardzo ładnie widać po statystykach. Z drugiej strony, znaczny czas wymagany na przyswojenie języka na poziomie operatywnym (który pozwoli na skuteczną komunikację – i to nie na zasadzie ‚Kali znać, Kali mówić’, powiedzmy – B2 wg Rady Europy) tez potencjalnych pracodawców straszy.

Na szczeście żyjemy w czasach, kiedy możemy się wspomagać naprawdę świetnymi rozwiązaniami online. Duolingo to pierwsza aplikacja do nauki języków, która nie dość, że jest całkowicie darmowe i przyjazna, to jeszcze rzeczywiście dostarcza naprawdę wyjątkową wartość. Nic dziwnego, że regularnie jest umieszczana na pierwszym miejscu w toplistach najlepszych aplikacji do nauki języków obcych.

Po pierwsze, obejrzyj tutaj prezentację TED o Duolingo i zaletach tej aplikacji do nauki języków – będziesz zadowolony.

Duolingo - Ucz się angielskiego, hiszpańskiego, francuskiego, niemieckiego, portugalskiego i włoskiego za darmo 2014-09-27 15-06-07

Duolingo – nauka języków to czysta przyjemność?

Duolingo dostępne jest jako wyjątkowo śliczna i funkcjonalna aplikacja zarówno online, jak i w postaci dedykowanej dla iOS/Android. Głównym jego elementem są zgrywalizowane moduły do nauki wielu języków w różnych parach. Dodatkowo funkcjonuje jako narzędzie, którego dodatkowym celem jest tłumaczenie Sieci na inne języki.

Fundamentalna część Duolingo to oczywiście solidny moduł samej nauki. Oprócz ćwiczeń znanych z innego oprogramowania do nauki języków, takiego, jak tłumaczenie zdań, uzupełnianie, analiza słów i zdań ze słuchu (Duolingo robi to naprawdę dobrze), dostępne jest wiele innych niespodzianek metodycznie wzbogacających naukę. Aplikacja nieźle korzysta w podstawowych osiągnięć metodyków z ostatnich lat, w tym z najbardziej podstawowych, takich, jak spaced repetition – serwowanie w odpowiednich przerwach słów tak często, żeby móc je przenieść do pamięci krótkotrwałej. W Polsce samo wykorzystanie tej metody dało sukces komercyjny serii SuperMemo. Kilka lat później, w darmowej aplikacji z wielkimi ambicjami, jest to już niezbędny element.

Duolingo- Lesson 2014-09-27 15-07-50

Jednak tak naprawdę to, czym Duolingo urzekło mnie w największym stopniu, to fantastyczna grywalizacja przy bardzo przyjaznej oprawie graficznej. Kiedy uczę się z Duolingo, czuję rzeczywistą płynność i przyjemność nauki, z czym pozostałe aplikacje na różne platformy mają znaczące trudności. Obecne są wszystkie grywalizacyjne elementy nauki, jakie znamy z rozwiązań stosowanych do tej pory: dwie różne waluty odblokowujące bonusy, punkty, quizy, nagrody, drzewa postępu. Nie przesłaniają jednak modułu podstawowego, czyli nauki języków.

Duolingo jako innowacyjna, crowd-sourcingowa aplikacja do nauki języków to dla mnie jedna z najbardziej ekscytujących idei ostatnich czasów. Dlaczego?

Tak naprawdę skuteczność aplikacji do nauki mierzę nie tym, jakie początkowe wrażenie na mnie robią, lecz tym, jak często i w jakim zakresie chce mi się do nich wracać. W tym Duolingo rzeczywiście daje radę: kiedy myślę o tym, żeby przypominając sobie hiszpański wpaść do aplikacji na kilkadziesiąt minut w przerwach między bieżącymi zajęciami, mój mózg nie wymyśla miliona powodów, dla których miałbym się tym nie zająć.

Dodatkowo, oprócz podstawowych modułów nauki Duolingo oferuje zalążek czegoś, czego jestem fanem od wielu lat: immersywnego podejścia do nauki języków. Bez wniknięcia w realne aspekty kultury języka (w Duolingo w postaci tłumaczenia artykułów) nawet najbardziej efektywna metodyka nie dostarczy rezultatów, dzięki którym w Barcelonie pójdziesz do dowolnego baru i poznasz przyjaciół na całe życie. Napiszę o tym jeszcze, bo sprawa jest w nauce całkiem ważna.

Duolingo- Home 2014-09-27 15-09-22

 Czy Duolingo może być jedynym narzędziem do nauki?

Duolingo w podstawowej, desktopowej wersji znajdziesz tutaj. O ironio, bardzo często zadawanym przy okazji korzystania z Duolingo pytaniem jest to, czy to może być jedyne stosowane narzędzie do nauki języków. W mojej opinii nie jest to najlepszym rozwiązaniem – o wiele lepsze i szybsze efekty osiągniesz mieszając metody i wnikając głębiej – z dodatkowym wsparciem dobrego lektora lub mentora w określeniu i koordynowaniu taktyki nauki (język obcy to nie kasza z mleczkiem, to wojna w pełnej skali :)), jak również wyjaśnianiem bieżących wątpliwości.

Nie zmienia to faktu, że narzędzie jest fantastyczne, jest za darmo, i nie bez kozery nazywane jest najlepszą aplikacją do nauki angielskiego, hiszpańskiego, czy innych języków obcych. Szkoda tylko, że na razie w większości oprócz angielskiego większość języków oferowanych przez Duolingo to języki europejskie. Jak już wyjdą kursy poświęcone językom azjatyckim, to już chyba w ogóle zrezygnuję ze snu.

Życie jest za krótkie, żeby znać mało języków obcych ;)

 • mejlik90

  polecam sprawdzić ENLlNADO – w 5 miesięcy doszedłem do poziomu komunikatywnego

 • językowik

  Duolingo ma ciekawych alternatyw na smartfony. Warto przetestować też takie aplikacje jak np. busuu, które obsługują więcej języków albo mają native speakerów.

 • http://www.themoneymaker.pl/ Paweł

  Wygląda ciekawie, wypróbuję, ocenię :)

 • Skwarek

  Gratuluję powrotu bloga wśród „żywych”. Mam pytanie co do Layoutu… To wordpress czy inny CMS? Jakiś konkretny motyw czy dodatki? Szata graficzna mocno zmieniona w porównaniu do poprzedniej edycji ;)
  Pozdrawiam i życzę sukcesów

  • Błażej Katarzyński

   WordPress, Litemag theme.

   • Skwarek

    Dziękuję

 • karafka

  Faktycznie aplikacja jest prześliczna, motywująca, chce się tam przebywać, gdy ktoś zaczyna przygodę z językiem.
  Szybkie pytanie – znam język angielski bardzo dobrze, cały czas staram się dostarczać sobie nowych ścieżek jego zgłębiania, ale wydaje mi się, że Duolingo jest dla mnie już za proste. Czy ktoś zaawansowany w nauce ma tam czego szukać? Można jakoś przeskoczyć na wyższe etapy?

  • http://asbb.beskidy.pl/rowerem/ Artur

   Jest możliwość wypełnienia testu, który zakwalifikuje na odpowiedni poziom. Natomiast nie wiem, czy przy dobrej znajomości języka Duolingo jeszcze jest w stanie pomóc.